Alkon uutuudet: Elokuu 2025

star
alkon uutuudet elokuu 2025

Nämä uutuudet saapuvat Alkon valikoimiin elokuussa 2025!

Suositukset

Mont-Ferrant Rosé Brut

Mont-Ferrant Rosé Brut

Mont-Ferrant Rose Cava

Mont-Ferrant tuo Suomen markkinoille suositun Americano Cavan rinnalle nyt myös roseeversion! Herkullisen punamarjainen ja raikas roseecava on täydellinen sellaisenaan juhlamaljana tai pikkusuolaisten, tapasten, merenelävien ja kevyiden ruokien kyljessä.

Tulossa Alkon valikoimaan elokuussa 2025

Espanja
Famaey Malbec Rosé

Famaey Malbec Rosé

Uutuusrose kesän aurinkoisiin hetkiin! Vaaleanpunainen viini tuoksuu sitrushedelmäiseltä ja raikkaan punamarjaiselta. Tasapainoisessa kesäroseessa yhdistyvät täydellisesti raikas hapokkuus ja aromaattisuus tehden siitä erinomaisen parin mereneläville, sormisyötäville ja ihan vain sellaisenaan nautiskeluun.

Ranska 17,48€
E. Guigal Hermitage Blanc

E. Guigal Hermitage Blanc

E. Guigal on yksi Rhônen merkittävimmistä ja vaikutusvaltaisimmista viinitaloista, jonka merkitys alueelle on valtaisa – muun muassa Wine Spectator on nimennyt Marcel Guigalin koko Rhônen vaikutusvaltaisimmaksi viininviljelijäksi. Tämä kullankeltainen viini on saanut levätä osittain tammessa 12 kuukauden ajan, mikä tuo sen aromimaailmaan vivahteikkaan lisän. Tuoksussa erottuvat valkoiset kukat, kuten orapihlaja ja acacia, joita säestää hienovarainen tammen aromi. Suussa viini on täyteläinen, pyöreä ja runsas, mutta samalla säilyttää poikkeuksellisen raikkauden ja mehukkuuden – kokonaisuus on hienostuneen elegantti. Tämä viini löytää täydellisen parin erityisesti vaaleiden lihojen ja juustojen kanssa.

Ranska 62,98€
E. Guigal Saint-Joseph rouge

E. Guigal Saint-Joseph rouge "Vignes de l'Hospice"

Rhônelaisen huipputuottajan helmi. Tällä viinillä on syvänpunainen väri ja puhdas, intensiivinen tuoksu, jossa korostuvat mustat hedelmät ja hienostuneet tammen aromit. Maku alkaa voimakkaasti, ja sitä hallitsevat pyöreät, elegantit ja voimakkaat tanniinit. Viini on peräisin geologiselta muodostelmalta, joka muistuttaa kuuluisia Hermitagen Bessards-rinteitä, ja se ilmentää hienolla tavalla Saint-Josephin alueelle ominaista eleganssia sekä vastarannan maineikkaan viinialueen voimaa.

Ranska 104,57€
E. Guigal Saint-Joseph Blanc

E. Guigal Saint-Joseph Blanc

Guigalin herkkuja on saapunut useampi Alkoon, tässä vielä yksi!

Kirkkaan oljenkertaisen värinen viini tuoksuu voimakkaalta ja monivivahteiselta; aromimaailmassa korostuvat valkoiset kukat ja hienostuneet tammen aromit. Maku alkaa puhtaasti ja pehmeästi, ja päättyy erittäin aromaattisesti päärynän ja sitrushedelmien sävyihin. Viini on poikkeuksellisen raikas ja hedelmäinen, samalla pyöreä ja voimakas suussa.

Ranska 39,99€