Ruinart Afternoon Tasting with Frédéric Panaïotis @ Helsinki 11.4.2025

star
Ruinart Afternoon Tasting with Frédéric Panaïotis @ Helsinki 11.4.2025

11.4.2025 hemmotellaan kaikkia samppanjan rakastajia; Ruinartin kuuluisa kellarimestari Frédéric Panaïotis vierailee Suomessa ja isännöi harvinaisen Afternoon Tastingin Hotel Marian tyylikkäissä puitteissa.

Tässä ainutlaatuisessa tilaisuudessa pääset nauttimaan kellarimestarin käsittämättömästä tietämyksestä, ja tarinoista sekä samppanjan ja iltapäiväteen täydellisestä harmoniasta. Tarjolla on Hotel Marian herkullinen iltapäiväteemenu samppanjoiden rinnalla.

Ruinart

Vuonna 1729 perustettu Ruinart on maailman vanhin samppanjatalo. Alusta lähtien talon samppanjatyylissä on tavoiteltu täydellistä tasapainoa ja eleganssia. Tänä päivänä Ruinart tunnetaan hienostuneita, miellyttäviä ja erittäin korkealaatuisia samppanjoita tuottavana talona, jonka tyyli perustuu pitkälti Chardonnay-rypäleeseen. Frédéric Panaïotis on toiminut Ruinartin kellarimestarina vuodesta 2007 alkaen, ja hän on tunnettu intohimostaan samppanjan valmistusta kohtaan.

Tilaisuudessa maistettavana seuraavat samppanjat:

Ruinart Brut

Ruinart Rosé

Ruinart Blanc de Blancs

Ruinart Blanc Singulier

Aika: Perjantai 11.4.2025 klo 16:30 alkaen (kesto noin 2 h)

Paikka: Hotel Maria, Lilja ravintolan Sali (Mariankatu 23, 00170 Helsinki)

Hinta: 79 €/hlö (sis. samppanjat (6 cl maisteluannokset) ja valikoituja makuja The Hotel Marian iltapäiväteemenusta)

Ilmoittautumiset: Ilmoittautumiset Table Online kautta

Ohjeet ilmoittautumiseen:

  • Valitse ensin osallistujamäärä
  • Valitse päivä 11.4.2025
  • Valitse kellonajakasi 16:30
  • Paina ”continue” ja täytä henkilötietosi

Muuta: Tilaisuus järjestetään englanniksi. Huomioithan, että paikkoja on rajoitetusti, minkä vuoksi suosittelemme varaamaan paikan mahdollisimman pian.